“Пристрастия уносящие жизнь”
18.11.2019.

#Башкортостан#КуюргазинскаяЦБ#ЯкутовскаяСельскаяБиблиотека#КуюргазинскийРайон#МеждународныйДеньОтказаОтТабакоКурения
Бөгөн Яҡут китапханаһында Бөтә донья тәмәкенән баш тартыу көнөнә китап күргәҙмәһе ойошторолдо. Күргәҙмәне күрергә килеүселәр тәмәкенең нисек яйлап ҡына һаулыҡты кимереүе тураһында бик күп мәғлүмәт алып ҡайтып киттеләр.Тәмәкелә тәбиғи һәм яһалма радиактив элементтар етерлек. Көлөндә-9, төпсөгөндә -20, фильтрында-8, төтөндә- 50 процент изотоп бар. Ул төкөрөктә ирей һәм ашҡаҙанға эләгә, унда нитрозаминға әүерелә, был матдә төрлө шештәр тыуҙыра. Америка ғалимдары шундай тәжрибә үткәргән, көн һайын эттәргә ете тәмәке төтөнөн өрөп индергәндәр. Егерме туғыҙ айҙан уларҙың үпкәһендә яман шеш барлыҡҡа килгән. Әлеге тәжрибәнән күренеүсә, тәмәке тартмаған, йә уны ташлаған кешелә бындай сир менән ауырыу ҡурҡынысы кәмерәк.
Сегодня в Якутовской селькой библиотеки Международному дню отказа от курения оформлена книжная выставка “Пристрастия уносящие жизнь”. Посетители библиотеки много нового узнали о пагубных действиях этого наркотика.https://vk.com/id246459538?z=album-75842082_268401583