14 декабрь – Башҡорт теле көнө!

Иң матур, иң яғымлы телдәрҙең береһе булған туған телебеҙ көнө менән ҡотлайбыҙ!
Һәр башҡорт үҙ туған телен белһен. Туған телебеҙ йәшәйешебеҙҙең нигеҙе булһын. “Туған тел!» һүҙе беҙгә ҡәҙерле һәм ғәзиз булһын!
Туған тел – тормош сығанағы, белем шишмәһе. Һәр башҡорт өсөн телебеҙҙең һәр һүҙе матур, яғымлы, йомшаҡ, якын булһын. Туған телен һәр әсә балаһына өйрәтһен, ә бала ҙур бүләктәй ҡабул итеп, өйрәнһен. Туған теленә ихтирамлы кеше үҙ иленең, төбәгенең, ғаиләһенең шәжәрәһен, тарихын ҡәҙерләй. Башҡорт үҙ телен һаҡлап, үҫтереп, уның матурлығын һәм сафлығын юғалтмай, ҡәҙерләп йәшәһен.
Телебеҙ беҙҙе берләштерһен!

Библиотекарь Якутовской сельской библиотеки провела День башкирского языка в МБОУ ООШ д.Аксарово.

Акһары дөйөм белем биреү мәктәбендә “Башҡорт теле” көндәре. Байрамдан күренештәр…
Байрам менән дуҫтар!
Телебеҙҙе һаҡлайыҡ, ҡәҙерләйек!

К этой дате в Ленинской сельской библиотеке вместе с детьми отправились в сказочный мир башкирской сказки «Вас в добрую сказку зовем». Во время мероприятия ребята услышали много удивительных сказок башкирского народа: «Сказка о курае», «Абзелил», «Камыр – батыр», «Мудрая девушка». Яркие иллюстрации помогли погрузиться в сказку, создать образ из волшебных сказок. «Сказка лечит, сказка греет, сказка учит жить…».

В Центральной и Молокановских библиотеках в течении недели были организованы информационные выставки «Тел- халкымдын байлыгы».

К Республиканской акции «Шуға ла мин беләм тел ҡәҙерен… »  присоединились: Якутовская сельская библиотека, Якшимбетовская сельская библиотека, Свободинская сельская библиотека и Новотаймасовская сельская библиотека.

#ЛенинскаяСельскаяБиблиотека
#ЯкутовскаяСельскаяБиблиотека